Get Adobe Flash player

You are here

Strona główna

Namaszczenie chorych

 Sakrament namaszczenia chorych można przyjąć w chorobie, cierpieniu, konieczności poważnej operacji, w podeszłym wieku dla umocnienia w wierze i podaaniu sie Bożej opiece, Opatrzności i przebaczeniu.

 Sakrament namaszczenia proszę zgłaszać bezpośrednio do kapłana, podając adres i stan chorego (czy np. może jeszcze przyjć Pana Jezusa w Kominii św.)

 Przygotowujemy do sakramentu: stół nakryty obrusem, krzyż ze świecami (może być tzw. zestaw kolędowy), przy konającym zapalamy gromnicę, na stole przygotowujemy podstawek ze solą kuchenną, może być także plasterek cytryny i wacik - w celu oczyszczenia kciuka z oleju św., można postawić wodę święcona z kropidłem. Pięknie będzie, jeśli wszyscy domownicy wspólnie spotkają sie przy chorym podczas sprawowanego sakramentu, a nie pozostawią Go samego z kapłanem. Niech to będzie wspólna, rodzinna modlitwa i uroczyste sprawowanie sakramentu. Nic nie stoi na przeszkodzie by poprosić również sasiadów do wspólnej modlitwy. To piękny zwyczaj wspólnoty chrześcijańskiej, która czuje ze sobą więź we wszystkich chwilach życia.

 W liście św. Jakuba słyszymy: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by sie modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeliby popełnił grzechy, bedą mu odpuszczone" (Jk 5, 14 - 15).

 

 Sakrament namaszczenia chorych nie jest "ostatnim sakramentem", przeciwnie, ma być umicnieniem, ulgą w cierpieniu, prośbą o uzdrowienie. Żałosnym jest przeświadczenie, że namaszczony musi umrzeć, bo jakoby otrzymał ostatnie namaszczenie! Nie tylko nie musi umrzeć, ale Bóg poddźwignie go w chorobie, słabości i cierpieniu. Jeśli jednak będzie to przygotowanie na śmierć, to okaże swoje Miłosierdzie.

 Rodzino!, sąsiedzie!, przyjacielu!, córko!, synu!, matko!, ojcze! wnuku!, wnuczko! zadbaj o sakrament namaszczenia z wiatykiem dla chorego, którego masz obok siebie.

 Jeśli chory znajduje sie w szpitalu, poproś księdza kapelana szpitala o posługę wobec chorego, lub poproś pielęgniarki by w razie potrzeby poprosiły kapłana do chorego.